Ak ste s nami prešli prvými 14 dňami detoxu 21 dní ke změně a neviete, ako sa ďalej stravovať, tento článok je presne pre Vás. Príprava na prechod na pevnú stravu je rovnako dôležitá, ako príprava na detox. Po 14 dňoch na tekutých šťavách, telo nesmie pocítiť šok. Preto je veľmi dôležité, čo budete jesť.

Raw food alebo vitariánstvo, je spôsob prípravy jedál z rastlinných zdrojov pri teplote nepresahujúcej 45 stupňov Celzia. Po detoxe na šťavách, prechádzame prirodzene na rastlinnú nevarenú stravu, čiže nastáva 7 dní raw stravy.

Prečo raw strava?

Prečo je tomu tak? Počas jedenia raw nevarenej stravy, príjmame stále veľké množstvo vitamínov, aminokyselín, už aj vlákniny a to v tej najprirodzenejšej podobe-RAW (raw znamená po anglicky surový/syrový).

Potraviny nie sú zbavené vitamínov, varením nie je zmenšený objem potravín /ako keď uvaríte zeleninu, sparíte špenát, objem sa zmenší/ a tým pádom zjeme menšie množstvo. A v tomto menšom množstve je stále koncentrované obrovské množstvo všetkých živín, ktoré potrebujeme

Raw však neznamená len studené šaláty a ovocie. Príprava raw jedál znamená, že jedlo môžeme zahriať do teploty 42 stupňov Celzia. Je to veľmi príjemné, kedže telo má 36 stupňov Celzia, príde nám takto zahriate jedlo naozaj teplé. To môžeme docieliť napríklad rýchlym mixovaním a tým jedlo /omáčku alebo polievku/ zahrejeme. Veľa mixérov už má v sebe aj program zahrievania. Takže aj v období jeseňe a zimy si môžete dopriať teplé polievky. Môžete tiež jedlo ohriať na minimálnom plamení pár sekúnd /30-50/ za stáleho miešania.

Ak máte sušičku, môžete di dopriať lahodné teplé raw krekry, raw chlieb, rôznu marinovanú zeleninu, kelové chipsya podobne 🙂

Takto si teda viete pripraviť teplé polievky, omáčky.

Je raw strava nudná?

To určite nie! Len je iná, než sme zvyknutý. Okrem toho, že sa v nej nepoužívajú živočíšne zložky /mliečne výrobky, mäso, med a vajíčka/, tak sa nepoužívajú ani polotovary /cestoviny, konzervy, hotové jedlá/ a táto strava sa nevarí. Zo začiatku to preto môže byť veľmi zložité. Nenechajte sa odradiť a skúšajte jednoduché recepty. Všetky recepty v našej kuchárke, sú jednoduché na prípravu a sú rozdelené do troch kapitol:

  • Recepty bez použitia kuchynských robotov /polievky, hlavné jedlá a dezerty/
  • Recepty s použitím tyčového mixéra /polievky, hlavné jedlá a dezerty/
  • Recepty s použitím mixéra /polievky, hlavné jedlá a dezerty/

Moju internetovú kuchárku so 101 stranami plnými receptov si môžete kúpiť tu: Stravujem sa raw a vegan každý deň 

V tomto článku sa budem venovať otázke prirodzeného prechodu na tento životný štýl a všeobecným otázkam o tomto type stravovania po 14 dennom detoxe na ovocných a zeleninových šťavách.

Budem mať na raw strave hlad?

Určite nie! Po prvé, je Váš žalúdok stiahnutý a tak aj malé množstvo jedla ho zaplní a po druhé, je raw strava pestrá, plnohodnotná a dostačujúca. Nemusíe sa báť, aj keby ste si v prvý deň dávali LEN ovocie. Ak to tak cítite, tak to tak urobte. Nakrájajte si banán alebo sa zahryznite do jablka a sledujte, po koľkých hltoch sa budete cítiť najedený. Veľké upozornenie- NEPREHÁŇAJTE to v prvý deň s jedlom! Dajte si čas a stravu poriadne prežúvajte. Užite si každý hryz a hlt. Jedlo Vám nikam neujde. Ale ak zjete príliš veľa alebo veľkú porciu, môžete si ublížiť. bude vám zle, bude Vás bolieť brucho alebo Váš žalúdok zaprotestuje a jedlo pôjde von. Máme také správy od ľudí, preto na to upozorňujeme.

Čo jesť v prvý deň?

Najdôležitejší je prvý deň. Telo nedostávalo pevnú stravu 14 dní a so šťavami žiadnu alebo len minimum vlákniny, preto prvý deň nebudeme zaťažovať črevá a žalúdok veľkým a ťažkým objemom jedla. A len také malé upozornenie – môže sa stať, že prvý deň budete chodiť na veľkú potrebu každom jedle. Alebo aj nie. Hlavne sa toho nebojte 🙂

Základné potraviny a hotové pokrmy, ktoré Vám odporúčam mať doma prichystané sú raw krekry, raw horčica, olivový olej, kešu, tahini, morské riasy – napríklad vločky nori, domáce kokosové mlieko /alebo mandľové/ neaktívne lahôdkové droždie, čiernu soľ, kvalitné korenie a samozrejme ovocie a zelenina podľa receptov. /recepty nájdete vyššie v  článku, v našom e-booku alebo na youtube BRAWO Life/

Na ozdobu pokrmov a na zvýšenie nutričnej hodnoty a proteínov v jedle, budeme hojne využívať klíčky podľa individuálnej chuti. Článok o klíčení sme písali dávnejšie a Vy si ho môžete prečítať TU.

Na prvý týždeň budete tiež potrebovať raw krekry, raw horčicu, domácu kvasenú zeleninu a domáce rastlinné mlieko /je na Vás aké/. Recepty nájdete po kliknutí: Recept na raw krekryRecept na raw horčicuRecept na kokosové mlieko,
Recept na domácu kvasenú zeleninu.

Raňajky:
Základom bude ovocie, ktoré je ideálnym štartom do nového dňa. Ak nie ste sladký typ, nižšie v jedálničku uvediem aj slané typy na raňajky. Doplnkom budú dopredu namočené orechy, semienka, škorica alebo sušené ovocie. Upozornenie: V prvý deň vynechajte orechy, hlavne, ak ste boli na 14 a viac dňovom detoxe. Najlepším začiatkom je naozaj len čerstvé ovocie. To vo forme smoothie alebo smoothie bowl. Rozmixované alebo čerstvé, zdy si dajte pozor na množstvo. Máte stiahnutý žalúdok a naozaj vám bude stačiť len jeden banán alebo hrsť jahôd 🙂
Obed:
Sama viem, že reálny život nie sú krásne nastajlované fotky, ale často sú to obedy do krabičky do práce. Preto budú recepty na obedy rýchle a skladné. Najväčším podielom bude čerstvá zelenina, z ktorej budeme pripravovať fantastické pokrmy, s rôznymi omáčkami alebo polievky. Pri polievkách sa zastavím.
Okrem paradajkovej polievky gazpacho, polievku nikdy nejem studenú. Ohrievame si ju v Thermomixe na 45 stupňov, ohrievať sa dá aj v mixéri alebo, ak nie ste zarytý raw foodista, prihrejte si ju do tepla na malom plamienku na pár sekúnd. Samozrejme nevariť a nech je príjemne teplá, nie horúca.

 

Večere:
Pestré a chutné večere budú zložené najviac z listovej zeleniny, častou prílohou budú už vyššie spomínané raw krekry s rôznymi zeleninovými či semienkovými pomazánkami. Mojou najobľúbenejšou večerou sú šaláty, rolky alebo zeleninové lodičky.
Nečakajte však nakrájané listy s paradajkou a olivovým olejom! Plná chuť, veľká porcia, farebnosť, nové dipy a zálievky také, že budete chcieť šalát jesť každý deň! 😀 Inšpirácie na pomazánky, dipy a pestá, nájdete na našom webe.


Kuchynské pomôcky:
Na recepty budete určite potrebovať mixér /v mojej kuchárke nájdete recepty rozdelené do kapitol a v prvej sú pre vás pripravené recepty bez použitia kuchynských robotov./. Na niektoré stačí aj ručný, ale najlepší je klasický stolný alebo nutribulet /alebo lacnejšia obdoba/. Ďalej je to škrabka na zeleninu, z ktorej budeme vyrábať cuketové fettucinni alebo mrkvové pásiky do šalátu. Ďalšie pomôcky ako nôž už sú samozrejmosťou v každej kuchyni 🙂

1. Deň 

  • Raňajky:  Miska čistého ovocia, banán, jahody, sezónne ovocie alebo smoothie bowl z 1 banánu, 2 datlí, 1 jablka, lyžičky konopných semien, štipka škorice- všetko spolu rozmixujeme v mixéri a krém vylejeme do misky, ozdobíme ovocím podľa seba a prisypeme konopné semienka. Túto variantu môžete pripraviť aj ako smoothie do fľašky so sebou do práce. Viac receptov na smoothie bowl.

Slaná varianta – V prvý deň doporučujem čisté ovocie, nejesť hneď tuky s nepripravovať si veľké porcie. Môžete si pripraviť zelené smoothie z jedného banánu, hrste špenátu, 1 datle a 150ml vody, ak máte chuť na zeleninu na raňajky. Toto smoothie je super komninácia sladkého banánu a listovej zeleniny. Chutí skvele.

  • Obed: Polievka gazpacho- 3 paradajky, 1 červená paprika, 1/4 červenej cibule, 1/2 avokáda, 2 sušené paradajky, 100ml vody, cesnak, z ktorého vyberte stred, aby vám ľahšie trávilo, olivový olej, jedna datľa, himalájska alebo morská soľ, mleté čierne korenie, listy bazalky – Všetko okrem bazalky spolu rozmixujeme v mixéri a dochutíme podľa seba. Ozdobíme bazalkou, klíčkami /najlepšie alfalfa alebo mungo/

 

  • Večera: Šalát s domácou kvasenou zeleninou – na šalát si nakrájame ľadový šalát, čestvý špenát, koriander alebo petržlenovú vňať, stonku stopkového celeru, hrsť cherry paradajok, hrsť mrazeného hrášku, ktorý si v rozmrazíme v teplej vode, nastrúhaná mrkva, hrsť naklíčených mungo fazulí, hrsť slnečnicových semien a 2 veľké lyžice fermentovanej kvasenej zeleniny

Recept na kvasenú zeleninu plnú probiotík, nájdete na našom youtube BRAWO Life.

2. Deň

  • Raňajky: Jablková „přesnídávka“ – 2 jablká nahrubo nastrúhame, vytlačíme vodu, k jablkám pridáme hrozienka, brusnice alebo nakrájané datle, v noci namočené vlašské orechy, kto chce, tak aj pomletý mak a všetko posypeme škoricou. Fantázii sa medze nekladú, kľudne si k tomu nakrájajte banán alebo iné ovocie, či pridajte iné orechy. Skvelé jedlo doma, aj do krabičky.

Slaná varianta: Cuketové kolieska s pestom – cuketu nakrájame na hrubšie kolieska. Do mixéru hodíme listy bazalky, vlašské orechy, soľ, vodu na zriedenie a rozmixujemee na hladké pesto. Pesto si môžete vyrobiť vo väčšom množstve a uchovávať v chladničke. Pestom potrieme kolieska, na to položíme polovicu cherry paradajky alebo si môžete pripraviť rozličné pomazánky a pestá. Vybrať si môžete TU.

 

  • Večera: Šalát z červenej kapusty – nakrájame si 1/4 červenej kapusty na kocky a natrháme kučeravý kel bez stoniek /kadeřávek/, vložíme to do misky a trochu posolíme, aby kapusta a kel zmäkli. Ďalej si nakrájame redkvičky, jalapeňo alebo chilli papričku, červenú cibulu, jablko, nastrúhame si pásy mrkvy, nasekáme hrsť kešu orechov. Na zálievku – 3 lyžice tamari omáčky, 3 lyžice teplej vody, štipku korenia kurkuma, mletý rímsky kmín. Všetko spolu poriadne premiešame, aby sa chute spojili a necháme 5 minút postáť, aby listy Šalátu a kelu zmäkli. Môžete si k tomu dať raw semienkové krekry.

3. Deň

  • Raňajky: Raw pohánková kaša- recept

Slaná varianta – 200g mrazenej kukurice si rozmrazíme v teplej vode. Polovicu menšej cukety ošúpeme, rozmixujeme a vytlačíme prebytočnú vodu. Prihodíme kukuricu, soľ, čiernu soľ, kurkumu a mixujeme do konzistencie cesta. Čierna soľ pridá vajíčkovú chuť. Pridáme nasekanú pažitku a nakrájané paradajky. Malo by to vyzerať ako praženica 🙂

  • Obed: Ázijské rolky – recept. Vyberte si k tomu omáčku
  • Večera: Cuketové špagety s omáčkou – recept

Ukážkové tri dni máme za sebou, ak by ste chceli ďalšie recepty, tie nájdete v mojej kuchárke. Sú tam polievky, hlavné jedlá a veľa dezertov. Nemusíte ísť 100% podľa tohto jedálnička, môžete vyskúšať len niečo, najlepšie to, čo chutí Vám.


Ak ste sa po šťavách rozhodli namiesto raw, vyskúšať vegánsku varenú stravu, postupujte opatrne a prvé dni si dávajte naozaj malé porce zeleniny.

Vynechaním živočíšnych zložiek zo svojej stravy zlepšíte kvalitu svojho života, budete zdravší a vitálnejší. Dajte si však pozor na cukor, lepok a smažené jedlá a snažte sa ich obmedziť na minimum. Skúste však aspoň týchto 7 dní ešte vydržať na raw strave, aby bolo 21 dní ku zmene úplných 🙂

————————————————————————————————————————————–

Ak by ste is chceli udržať zdravie, skvelý pocit, ktorý teraz po detoxe máte, ak si chcete udržať postavu a stále sa uzdravovať pomocou rastlinnej stravy, ale raw nevarená strava Vám úplne nevyhovuje, doporučujem vyskúšať vegánsku stravu. Pozrite si recepty zdarma a online kurz rastlinného varenia, ktorý vytvorila naša skvelá kamarátka Lívia Orlovská. Určite tu nájdete mnoho inšpirácie a skvelých jedál, nutrične vyvážených a jednoduchých na prípravu 🙂

Ak by ste potrebovali poradiť, obráťte sa na nás prostredníctvom facebooku – BRAWO Life.

Sdílejte: