Morské riasy sú potravina, ktorú som objavila až po prechode na rastlinnú stravu /teda ak nepočítam nori riasy na sushi/. Uchvátila ma hlavne chuť, ktorú nimi docielim. Až neskôr som sa začala zaujímať o zdravotné benefity. Svetovo najznámejšie a najbeženjšie konzumovanie rias, je vo forme sushi. A aj sushi si viete vychutnať vo vegánskej kvalite. S avokádom, uhorkou, batátom, mangom alebo inou zeleninou či tofu alebo tempehom – chutí skvele!

Nepoteším však Vás, čo nemáte radi ryby. Pretože morské riasy majú presne tú istú chuť. Avšak existujú spôsoby, ako si ich pripraviť tak, aby boli chutné a zároveň si zachovali nutričné hodnoty. No práve kvôli chuti, je tak obľúbená vo vegánskej kuchyni.

Morské riasy patria k najstarším formám života na Zemi a sú zdrojom potravy ľudstva od najstarších dôb. Sú jednoduché svojou nutričnou stavbou, existuje hneď niekoľko druhov a to ako morských, tak aj sladkovodných a majú prekvapivé účinky.

Telu dodávajú potrebné vitamíny (A, B2, B12, C) a množstvo minerálnych látok (vápnik, zinok, horčík, železo, jód, chróm, sodík).  Niektoré druhy (IZIKI, WAKAME, NORI) majú až 14x viac vápnika než mlieko. 

Vláknina obsiahnutá v morských riasach pomáha rýchlejšie nadobudnúť pocit sýtosti a zabraňuje tak prejedaniu sa. Okrem toho dokáže zlepšiť trávenie a znížiť vstrebávanie tukov. Vďaka obsahu omega-3 mastných kyselín zvyšujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi a znižujú zápaly v ľudskom tele. Preto je dôležité, zistiť dobrý zdroj morských rias.

Len niekoľko gramov morských rias pokryje dennú spotrebu mnohých vitamínov a minerálov. Morské riasy sú najčistejším, najkvalitnejším a organizmom najlepšie využiteľným zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín a sacharidov.

1. Nori

Morská riasa Nori má papierové listy tmavozelenej farby a jeden jej list obsahuje toľko vlákniny ako šálka surového špenátu a viac omega-3 mastných kyselín ako šálka avokáda. Taktiež patrí medzi riasy s najväčším množstvom bielkovín – až 50% z jej celkovej hmotnosti. Obsahuje i silný antioxidant – vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A a látku taurín, ktorá pomáha kontrolovať hladinu cholesterolu. Nori sa zvyčajne predáva sušená vo forme listov alebo v balíčkoch po viac kusoch a používa sa na výrobu sushi alebo onigirazu ryžových „sandvičov.“

Všetko, čo potrebujete, je nori riasa, guľatozrnná ryža, tofu alebo tempeh a zelenina. Video na prípravu nori sandvičov-onigirazu. Príprava začína 7:06.

Ak nemáte radi ryžu alebo chcete ľahšiu verziu, pripravte si nori rolky.

Nori riasyje možné kúpiť aj vo forme nori vločiek. Tie sa skvele hodia na prípravu rybacieho šalátu s cícerom:

-200g /na 2 h namočených/ slnečnicových semiačok
-1/2 cibule
-3 menšie kyslé uhorky
-citrónová šťava
-2 lyžice nori vločiek
-2 lyžice rastlinnej majonézy alebo bieleho rastlinného jogurtu
-soľ
-slnečnice zlejeme a rozmixujeme spolu so soľou, pridáme majonézu/jogurt, nori vločky a najemno nakrájanú cibuľu a uhorky. Môžeme pridať aj vodu z uhoriek. Všetko spolu premiešame a necháme odležať, nech sa spoja chute. Druhá verzia je, namiesto slnečníc použiť uvarený cícer. 

2. Wakame

Riasa Wakame je tradičná japonská riasa s vysokým obsahom vápnika, jódu, železa, vitamínu B a C, bielkovín a vlákniny. Pôsobí ako diuretikum, t.j. pomáha znižovať nadúvanie a pôsobí preventívne proti osteoporóze (vďaka obsahu vápnika a horčíka). Pigment „fucoxanthin“,nachádzajúci sa v riase, zlepšuje inzulínovú rezistenciu a tiež dokáže spaľovať tukové tkanivá.

Najznámejší recept je šalát z wakame riasy, podávaný k sushi:

-30g sušených rias wakame /zaliať horúcou vodou/
Zálievka:
-3 polievkové lyžice ryžového octa
-1,5 lyžičky hnedého cukru
-1,5 lyžičky sezamového oleja
-1 lyžička bieleho sezamu
-1 lyžička nastrúhaného zázvoru
-1 strúčik nastrúhaného cesnaku
-wakame riasy cca po 20 min. scedíme aby v nich neostala voda, pridáme do nej zálievku a poriadne premiešame

Kombu

Na západe je táto morská riasa známa aj pod menom „kelp“ a zastupuje kombu a celý rád hnedých rias, ktorá patria do rodu laminaria. Kombu je bohatá na kyselinu alginovú – výborný „prostriedok“ na prečistenie čriev. Je výborným zdrojom jódu, potrebného na správnu tvorbu hormónov štítnej žľazy, a tým aj na regulovanie metabolizmu.

Z kombu je skvelé pripraviť zeleninovú polievku s ryžovými rezancami. Stačí riasu dopredu namočiť do teplej vody /aspoň na hodinu/, premyť čistou vodou a pridať do zeleninovej polievky. Príjemné kombinácie sú s tofu, čerstvou zelenou cibuľkou alebo zázvorom. Na dochutenie doporučujem pridať miso pastu alebo tamari sójovú omáčku. Ďalšie recepty nájdete v mojom e-booku -Stravujem sa raw a vegan každý deň

4. Arame

Morská riasa Arame je jedna z rias ďalekého východu, vyznačujúca sa ľahkou chuťou. Výborne sa hodí k tofu alebo k zelenine so sójovou omáčkou. Obsahuje značné množstvo draslíka, ktorý pomáha pri prevencii svalových kŕčov. Pripravte si riasy Arame spolu so soba pohánkovými rezancami a sezamovým olejom:

-1 balenie soba rezancov
-3 lyžice sušených rias Arame
-3 lyžice sezamového oleja
-1 uhorka
-3 lyžice sójovej omáčky tamari
-riasy wakame namočímedo teplej vody, počkáme kým sa ich obsah nezväčší, cca 20min
-soba rezance uvaríme podľa návodu
-po uvarení zcedíme, pridáme olej a tamari omáčku, nasekanú uhorku a nakoniec premyté riasy
-všetko posypeme sezamom
-perfektne sa k tomuto jedlu hodí aj nasucho opečené tofu

5. Kelp /morská riasa/:

-je druh morskej zeleniny, ktorá pochádza z vody v Kanade. Morská riasa rastie hlboko v mori v čistých, chladných vodách na severe. Riasa Kelp je jedna z rias, ktorá je najbohatšia na jód a obsahuje viac minerálov ako klasická zelenina. Morské riasy neobsahujú škodlivé látky z morskej vody, pretože tam kde je voda znečistená, tam riasy vôbec nerastú. Morské riasy Kelp sa ručne zbierajú a potom sa  sušia pri izbovej teplote, aby sa zachovali všetky nutričné vlastnosti a následne sa pomelú. 

Z morskej riasy Kelp, sa vytvárajú takmer priesvitné rezance a pripravuje sa z nich takáto pochúťka:

Kelpové rezance s kešu omáčkou:

-1 balenie kelp rezancov
-1 citrón
-3 polievkové lyžice olivového oleja
-100g kešu
-2 lyžice lahôdkového droždia
-1 červena paprika
-1 mrkva
-soľ
-Kelpové rezance prepláchneme vo vode a naložíme na 1 hodinu do oleja a šťavy z citrónu
-Kešu dáme do mixéra, pridáme 1-2dcl vody, soľ, lahôdkové droždie a mixujeme do hladkej omačky. Ak by bola riedka, pridáme kešu a ak by bola hustá, pridáme vodu
-Omáčku nalejeme na rezance a premiešame, pridáme mrkvu a papriku, ktorú sme si nakrájali na tenké plátky. Môžeme ozdobiť zelenou cibuľkou

Verím, že sa Vám recepty páčili a nejaký aj vyskúšate. Nové chute a vitamíny, za to rozhodne stoja. Budem rada, ak sa pochválite receptami. Nájdete nás aj na facebooku a instagram brawo_life.

 

Sdílejte: