Dokáže byť čokoláda zdraviu prospešná, doplniť energiu a vhodná aj na raňajky? Mám dobrú správu pre všetkých čokoholikov-ÁNO! Dnes Vám ukážem jednoduchý recept z pár ingrediencií, z ktorých vykúzlite skvelé raňajky.

V tomto recepte budeme pracovať s kakaovým práškom. Ale nie hocijakým! Vždy dbajte na to, aby ste mali RAW kakaový prášok, najlepšie v organickej kvalite. Prečo? Bežne poznáme napríklad holanské kakao. Používali ho naše mami v detstve, pri príprave buchiet, koláčov. Holandské kakao má ale jednu veľkú nevýhodu. Je pražené. To znamená, že bolo zahriate na vysokú teplotu a stratilo veľa z kvalít nepraženej, teda raw čokolády.

Kakao obsahuje flavanoidy, zložku, ktorá pomáha znížiť krvný tlak a zlepšuje prietok krvi do srdca i mozgu. Ak však chcete maximalizovať zdravotné výhody, nezabudnite použiť nealkoholizovaný kakaový prášok s obsahom viac ako 70% kakaa a v raw kvalite.

100 g kakaového prášku obsahuje 227 kalórií, 14 g tukov, 58 g sacharidov (z toho 2 g cukry), 20 g bielkovín a 33 g vlákniny. Ďalej obsahuje kofeín, antioxidanty – polyfenoly, katechín a prokyanidíny, flavanoidy, z minerálnych látok obsahuje draslík, horčík, vápnik, sodík, železo, meď, zinok, fosfor a mangán. Kakaový prášok pomáha znížiť krvný tlak, udržuje zdravé trávenie, zdravé srdce, zdravý mozog, pomáha zlepšiť náladu a príznaky depresie.

Vláknina nachádzajúca sa v kakau pomáha udržať vaše črevné pohyby pravidelné. Flavanoidy v kakaovom prášku zlepšujú hladiny oxidu dusnatého v krvi, čo môže zlepšiť funkciu vašich krvných ciev a znížiť krvný tlak. Kakao obsahujúce medzi 30–1 218 mg flavanoidov môže znížiť krvný tlak v priemere o 2 mmHg. Navyše kakao redukuje „zlý“ LDL cholesterol, má účinok riedenia krvi podobný aspirínu, zlepšuje hladinu cukru v krvi a zmierňuje zápaly. Pozitívne účinky na náladu sú spôsobené kakaovými flavanoidmi, konverziou tryptofánu na prírodný stabilizátor nálady serotonínu, obsahom kofeínu alebo jednoducho zmyslovým potešením z konzumácie čokolády. (zdroj zdravopedia.sk)

INGREDIENCIE (na dve smoothie bowl):

  • 3 stredné banány /dbajte na to, aby boli zrelé. Zistíte to tak, že na šupke majú pár hnedých bodiek. Takéto banány sú sladšie a lepšie na trávenie. Zrelé banány neobsahujú toľko škrobu ako nezrelé/
  • 2 polievkové lyžice raw nepraženého raw kakaového prášku /kvalitné kakao značny Vitalvibe/
  • 2 datle bez kôstky alebo sladidlo podľa vášho výberu /napr.čakankový sirup/
  • 1 lyžica hnedého ľanu /doplnenie Omega-3, pre zdravé nechty a pokožku/
  • 100ml mandľového mlieka /recept na mlieko/
  • 2 lyžice drte z výroby mlieka /nemusí byť/
  • zarovnaná lyžička škorice
  • kokosový jogurt /môže a nemusí byť, použijem ho na ozdobenie/

POSTUP:

1.Do mixéra dáme lyžicu hnedých ľanových semiačok a za pár sekúnd ich rozmixujeme na múku. Robíme to preto, pretože ak by sme ich zjedli vcelku, prešli by naším tráviacim traktom nepoškodené. A to by bola škoda. Hnedý ľan obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktoré nám pomáhajú vyživovať našu pokožku, nechty aj vlasy. A čerstvo rozmixovaný ľan naše telo spracuje lepšie, než celé semená.

2. Ku ľanu, vložíme do mixéra všetky ostatné ingrediencie, okrem jogurtu-kakaový prášok, banány, mandľové mlieko, škoricu, datle a mixujeme cca 25 sekúnd na hladký krém. Ak by bola zmes príliš hustá, dolejte trochu mlieka

Mixujem mixérom Omniblend z edície Love of raw, ktorý kúpite u nás na webe  v troch farbách. Mixujem s ním všetky naše jedlá. Rozmixuje všetky omáčky, polievky, zeleninu, ovocie, orechy, strukoviny, cesto na raw koláče, semienka na krekry 🙂

3. Smoothie rozdelíme do dvoch misiek. ozdobíme podľa seba. Ja som použila kolieska banánov, mandle a kokosový jogurt

Tento kakaový krém si môžete rozdeliť do menších misiek a nechať stuhnúť v chladničke a podávať ako dezert 🙂

Prajeme Vám dobrú chuť a ak sa rozhodnete pripraviť si tento recept, určite nás označte na facebooku BRAWO Life alebo instagrame brawo_life.                                                                         Ďakujeme

 

Sdílejte: