Dôvod, prečo som sa rozhodla napísať tento článok je, že veľa ľudí možno netuší, čo všetko je za tým, ak si kúpia tetrapak mlieka, syr,či jogurt. Celé detstvo a dospievanie nám bolo vtĺkané, že mlieko posilňuje kosti, jogurty sú zdravé a syry plné vápnika. Stokrát opakovanná lož sa stáva pravdou. A toto pravda nie je. Preto Vám dnes predstavím pár alternatív klasického mlieka, jeho výhody a nevýhody.

V každom ohľade Vám rastlinné mlieka, prinesú viac živín a vitamínov do Vášho jedálnička. V pár bodoch Vám vysvetlím, prečo by sme nemali konzumovať mlieko a ani žiadne mliečne výrobky ako sú syry, jogurty, bryndza, tvaroh atď. Či tak urobíte aj po tomto článku a priložených videách, je len na Vás a Vašom svedomí.
Ako aj ľudské samičky, tak aj tie zvieracie produkujú mlieko iba, keď sú tehotné alebo majú mláďa. Takže mliečny priemysel oplodňuje kravy staršie ako 12 mesiacov ZNOVA a ZNOVA, aby boli stále tehotné a produkovali mlieko. V praxi to vyzerá tak, že sa býk umelo vzruší a pracovníci ho doslova vymasturbujú, až získajú ejakulát. Krave sa priviažu nohy, aby sa nebránila. Ejakulát sa dlhou trubičkou vloží krave do vagíny, čo znamená, že je znovu a znovu znásilňovaná. Niekedy jej do zadku strčia celú päsť, aby tú časť uvoľnili..
Keď sa teliatko narodí, je prakticky okamžite matke odobraté a vložené do klietky, či ohrady, kde je krmené cukrovou vodou a mlieko, ktoré mu patrí je po pár vydojeniach mlaziva odobraté pre nás ľudí. Stačí, ak si na youtube pozriete pár videí, ako matka krava tesne po pôrode uteká za autom, v ktorom je uväznené jej teliatko. Trhá to srdce.

Ak sa mláďa narodí ako býk, je podrezaný a predáva sa ako teľacie mäso
Ak sa mláďa narodí ako krava, bude z nej stroj na mlieko a znásilňovanie tak isto, ako jej mama
Opakované znásilňovanie a oplodňovanie vedú ku krvácaniu a mastitíde – bolestivému, ale bežnému zápalu vemena. Krv a hnis je preto v kravskom mlieku bežný. Filtruje sa, ale nie úplne. Európa, Austrália, Nový Zéland a Kanada povoľuje v každom mililitri mlieka AŽ 400 000 somatických buniek!!!!!!! A v USA je to 750 000 somatických buniek a v Brazílií až jeden milión…
Krava, ktorá je vysilená neustálym oplodňovaním je pre mliečny priemysel bezvýznamná a predáva sa na bitúnky ako mäso. Väčšinou už po štyroch alebo piatich rokoch, aj keď kravy sa dokážu dožívať 20-25 rokov. To je NEUVERITEĽNÉ!!!
Pozrime sa, čo spósobuje mastitídu podľa madlovefarms.com:

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré spôsobujú túto chorobu:

  • porušovanie noriem v oblasti zdravia zvierat;
  • nedodržiavanie hygieny počas dojenia;
  • zranenia a poškodenie vemena;
  • hypotermie kravy alebo popáleniny;
  • ak bol othel ťažký;
  • následky po uhryznutí hmyzom;
  • získanie stafylokokov alebo Escherichia coli;
  • akumulácie liekov v tele.“

Takmer každá krava, ktorej mlieko si kúpite, bude na konci svojho smutného života zabitá kvôli mäsu – a to je presne dôvod, prečo už „nestačí“ byť vegetariánom.
Čo sa týka vápnika, štúdia za štúdiou /samozrejme nie tie štúdie, ktoré financuje mliečny priemysel/ ukazujú, že krajiny, ktoré majú najvyššie percento konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov, trpia zvýšeným počtom zlomením a osteoporózy.
Mliečny priemysel vynaložil obrovské úsilie a nemalé miliardy na to, aby sa dostal do vzdelávacieho systému a detí prinútil piť mlieko a brať to ako samozrejmosť. Za všetko, spomeniem reklamy a dotácie na mliečne desiate v škole…
Psie mlieko patrí šteniatkam, mačacie mlieko patrí mačiatkam, myšie mlieko patrí myšiam, nosorožčie mlieko malým nosorožcom, žirafie žirafám, kravské kravám, ovčie ovečkám, kozie malým kozičkám a ľudské malým bábätkám. LOGICKY…
Zdrojov bielkovín a vápniku nájdete v rastlinnej strave omnoho viac ako v tej živočíšnej – tofu, tempeh, sójové boby, fazule, cícer, hrach, mungo, šošovica, ľan, slnečnicové, konopné semiačka, chia, špenát, brokolica, ryža, avokádo, celer, mak, karfiol, batát, mandle, makadamiové orechy, lieskovce, vlašské orechy, azduki fazule, citrusy, špargla, listová zelenina, tekvica, datle, horčičné semiačka

Úplne v každej rastline nájdete pri dostatočnom množstve viac bielkovín a vápniku ako v živočíšnom mlieku.                                                         Video s informáciami si možete pozrieť tu. /zapnite si české titulky/
Video z prednášky Nejlepší reč jakou kdy uslyšíte si pozrite kliknutím tu.
Síce tu spomínam kravy, ale týka sa to samozrejme všetkého živočíšneho mlieka, takže kozie aj ovčie.
Preto som sa rozhodla vám dnes ukázať recepty na tieto mlieka, ktoré si pripravujem denne a vždy iné. Aj keď momentálne u nás vedie kokosové. Moje najobľúbenejšie je sójové, najviac si ho užívam v cappucine ?
Samozrejm si ich môžete kúpiť už pripravené, avšak vždy čítajte etiketu, aby tam nebol pridaný cukor, čo má napr. značka Alpro. Za mňa najlepšie a dokonca aj zero waste je od Českej značky Optimistic. Je drahšie a od toho sa aj odvíja 100% kvalita výrobku. Taktiež neodporúčam sušené rastlinné mlieka ako napr. Zajíc, ktoré sú zložením dosť strašidelné…

Domáce rastlinné mlieko Vás vyjde na veľmi lacný peniaz. Kokosový orech stojí cca 20 Kč/0,79eur a 200g nemletého maku, ktorý vám vyjde na 2l mlieka, kúpite za 35Kč/1,39eura. Kupujte potraviny, ktoré nestoja veľa a ktoré sú lokálne a ak budete chcieť, raz za čas vyskúšajte exotiku ako makadamiové či kešu mlieko ?

Sójové:

-ak trpíte alergiou na sóju, doporučujem sa jej zbaviť pomocou detoxu a nájsť príčinu tejto alergie. Možno to nepôjde hneď, ale so „zmiznutím“ alergií na detoxe máme skúsenosti z nášho pobytu. Konkrétne veľmi silná alergia na zvieracie chlpy. Viac informácií v článku: Ako sa zapojiť do detoxu online.
-znižuje krvný tlak, upravuje trávenie, regeneruje telo a urýchľuje hojenie rán. Zároveň obsahuje mnoho živín a je dobrá pre srdce
-kupujte slovenskú alebo českú sóju, tá nesmie byť GMO. Ak sa bojíte genetickej modifikácie sóje, pozrite si perfektne spracované video o sóji tu.

  • 100g sojových bôbov necháme cez noc napučať v 3l vody. Vodu zlejeme a sojové bôby dôkladne rozmixujeme s jedným litrom vody. Zmes potom nalejeme do hrnca a privedieme do varu. Varíme asi 20-30 minút a občas premiešame. Potom uvarenú zmes precedíme.
  • Ak chcete mlieko používať aj do slaných jedál ako sú pomazánky, kari a podobne, ďalej nesladíme. Ak do smoothies alebo na pitie, môžete dosladiť dvoma-troma ďatlami, sušenými slivkami alebo hrsťou hrozienok

Mandľové:

-je menej kalorické, než sójové. Naopak obsahuje vysokú hladinu vitamínu D a E.

  • 100g mandlí namočíme na 8h do vody. Vodu zlejeme a mandle rozmixujeme v 1l studenej vody. Postupujeme rovnako ako pri každom mlieku – ak ho chceme sladšie, dosladíme, ak ho budeme využívať na polievky atď, necháme bez osladenia
  • Z mandlovej drťe, ktorá Vám ostane po výrobe mlieka môžete vytvoriť napríklad mandlové guličky: mandlová drť, datle, škorica, vanilkový lusk. Všetko spolu v mixéri rozmixujte, vytvarujte guličky, ktoré môžete obaliť napríklad v kokose. Nechajte hodinku vychladnúť nech poriadne stuhnú.

 

Kešu:

-obsahuje vápnik, horčík a draslík – množstvo látok potrebných pre udržanie zdravých kostí, ktoré zabraňujú kostnej demineralizácií. Okrem toho, kešu orechy sú veľkým zdrojom vitamínu K a už 1/4 šálky kešu poskytuje viac ako 12% odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu. Vitamín K spolu s vápnikom udržiava kosti vo forme, zabezpečuje ich dostatočnú mineralizáciu a chráni ich pred zlomeninami či osteoporózou

  • 100g kešu orechov namočíme na 6h do vody. Vodu zlejeme a kešu rozmixujeme v 1l studenej vody.
    Suchú drť z kešu orechov môžeme zmiešať s lahôdkovým droždím a trochou soli a denne používať na rôzne jedlá. Od šalátov, cestovín, až po posýpky na krekry, či do pomazánok. Uchovávame v sklenenej nádobe v chladničke

Lieskovcové:

-porcia lieskovcov doplní 37,5 mg magnézia. 25 gramov lieskovcov disponuje 6,7 mg vitamínu E, čo je približne 56 % odporúčanej dennej dávky. Éčko patrí do kategórie najvýznamnejších antioxidantov, ktoré chránia bunky, sliznice a kožu pred voľnými radikálmi. Ak máte problémy s lámavými vlasmi alebo krehkými nechtami, doplňte zásoby tohto vitamínu

  • 100g lieskových orieškov namočíme na 6h do vody. Vodu zlejeme a kešu rozmixujeme v 1l studenej vody. Lieskovcové mlieko používam len na sladko, preto ho hneď pri mixovaní aj osladím, často pridám aj vanilkový lusk a dve lyžice raw nepraženého kakaa a hneď mám liter skvelého čokoládového mlieka
    Suchú drť používam do šalátov, na posypanie rannej ovocnej kaše alebo pridaním hrubozrnnej soli, olivového oleja a kvapky citrónovej šťavy si pripravím skvelý prírodný domáci peeling na telo ?

 

Makadamiové:

-ak by ste sa rozhodli pre mlieko z makadamiových orechov, práve tieto orechy budú najdrahšia položka. Macamadie sú bohatým zdrojom vitaminu skupiny B, vitamínu E a minerálov draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu a železa, majú blahodárny vplyv na kardiovaskulárny systém, znižujú hladinu cholesterolu, podporujú imunitu, pôsobia ako antioxidant, podporujú rast svalovej hmoty, podporujú srdečný sval, zlepšujú pamäť a sústredenosť, olej z makadamových orechov spomaľuje proces stárnutia pokožky, vyhladzuje ju, spevňuje a vyživuje. Nečakajte však zázraky v podobe, že sa budete zle stravovať, jesť smažené jedlá a napríklad fajčiť a čakať vyhladenie pokožky, lebo si raz za mesiac dáte makadamiové orechy.. ?

  • 100g makadamiových orechov namočíme na 6h do vody. Vodu zlejeme a orechy rozmixujeme v 1l studenej vody. Makadamiové mlieko používam len na sladko, preto ho hneď pri mixovaní aj osladím, často pridám aj vanilkový lusk a dve lyžice raw nepraženého kakaa a hneď mám liter skvelého čokoládového mlieka. Skvelé tiež do smoothie spolu s banánom a hrsťou čerstvého baby špenátu.

 

Kokosové: 

-jedno z najvýživnejších rastlinných mliek. Je „nabité“ horčíkom, fosforom, vápnikom, železom, kremíkom, vitamínmi a prospešnými mastnými kyselinami

Je vhodné na pitie, dá sa však použiť aj na natieranie pokožky, ktorú upokojí, hydratuje, regeneruje a udržiava vláčnu. Spolu s čerstvým gélom z aloe vera, pôsobí ako opaľovací krém faktoru 20!
Drť z kokosu používam do smoothies alebo na prípravu chia kaše spolu s kokosovým mliekom a pár kvapkami sladkého sirupu, napr. agávového/datlového.
Video recept spustíte kliknutím tu.

Ovsené:

-je jednoducho stráviteľné a obsahuje veľa vlákniny. Neobsahuje cholesterol a lepok, takže je ideálne pre celiakov a ľudí s vysokým cholesterolom. Ovos má nízky glykemický index, chráni srdce a cievy a uľavuje od zápchy. Ideálny spoločník pre pitný režim

  • 100g ovsených vločiek rozmixujeme v 1l studenej vody. Môžete pridať dve datle na dosladenie, škoricu, muškátový orech. Precedíme cez sito alebo látkovú utierku a skladujeme v skle
    Z drte si môžete urobiť skvelú pleťovú masku, presne takú, akú predáva kozmetická značka lush! Ovsené vločky premiešajte so škoricou a kokosovým olejom, touto zmesou si potrite tvár a nechajte pôsobiť. Budete mať čo robiť, aby ste tú voňavú pochúťku nezjedli, ale veď prečo nie ?

Ľanové:

-Obsahujú najmä priaznivé tuky, ktoré udržujú zdravé srdce a cievy. Veľmi dobre pomáhajú na tráviace ťažkosti, vyživujú vlasy a nechty, dokážu pôsobiť ako prevencia rakoviny a zmierniť jej príznaky, mlieko je vďaka gélu zo semiačok prirodzene krémové

  • 120g hnedého ľanu rozmixujeme s 1l vody, ak chcete nasladko, prihodte datle, mixujte 3 minúty a preceďte cez sitko alebo látkovú utierku
    Z odpadu výroby mlieka náma ostane drť, ktorú môžete použiť ako hnojivo na kvety

Ryžové:

– je veľmi univerzálne, avšak má nízke nutričné hodnoty. Neobsahuje žiadnu laktózu a cholesterol. Odporúča sa ľuďom s tráviacimi ťažkosťami, ktorí ho veľmi dobre znášajú. Mlieko nie je raw, ryžu musíte uvariť. Skvelá alternatíva mlieka do polievok, zálievky, do rônych zeleninových zmesí

-Uvarte 100g ryže, nechajte vychladnúť a potom rozmixujte v 1l vody 2-3 minúty, preceďte, hotovo.

Konopné:

-nemusíte sa báť slova konopie..toto konopné semienko neobsahuje THC, ale vysoké nutričné hodnoty, pravidelným konzumovaním či už samotných semienok alebo mlieka zvyšuje kvalitu a lesklosť vlasov, pevnosť nechtov. Neobsahuje žiaden cholesterol

  • 100g lúpaných konopných semienok rozmixujeme v 1l vody, precedíme cez sitko alebo látkovú utierku
    Drť z výroby mlieka môžeme použiť do smoothies spolu s konopným mliekom, banánom a napríklad jahodami

 

Makové:

– mak je najvýznamnejším zdrojom vápnika. Obsahuje ho až 12 x viac, než kravské mlieko. Okrem toho je plný ďalších prospešných látok (vitamíny, minerály a nenasýtené mastné kyseliny). Upokojí Vás pri strese, pri pocite vyčerpania Vás naopak povzbudí. Pomáha na bolesti hlavy, reumatické bolesti a dýchacie ťažkosti. Mak a výrobky z neho sú skutočne cenným pomocníkom v takmer všetkých smeroch

  • 100g mletého maku rozmixujeme s 1l čostej vody, precedíme cez látkovú utierku
    drť z mlieka môžete použiť do šalátov alebo zamiešať do quinoi, či do ryže /ak ich jete/ či ju použiť spolu s olivovým olejom ako pleťovu masku či peeling

Nech už si vyberiete akékoľvek rastlinné mlieko podľa chuti verte, že tým pomáhate všetkým matkám-kravám, aby nemuseli byť zotročované a ich deti zabíjané len kvôli našej chuti.
Skvelým krátkym dokumentom z roku 2017 by som Vám na záver chcela ukázať spojitosti konzumácie mliečnych výrobkov s cukrovkou, či rakovinou DOKUMENT What the health cz. Pretože prevencia je lepšia, než liečba.

Ako nahradiť a vychutnať si skvelé syrové jedlá bez mliečnych výrobkov? Prečítajte si v článku spolu s receptami!

Sdílejte: